Öğretmenlik, sınıf öğretmenliği veya seneye tekrar sınava girmek?

Merhabalar,

Öncelikle böyle bir imkanı biz gençlere sağladığınız için teşekkürler. Öğretmen lisesi mezunuyum. Edebiyat öğretmenliğini kendime daha yakın buluyorum fakat puanımın edebiyat öğretmenliğine yetecek derecede gelmeyeceğini biliyorum. Daha çok konuşmayı seven, öğrencilerle farklı şeyler yapabilmeyi isteyen, öğrencilerimin çeşitli alanlarda başarılı olması için çabalayan bir öğretmen olmak isterim. Fakat bu saydıklarımı ilkokul çocuğuyla gerçekleştiremeyeceğimi düşünüyorum. Sınıf öğretmenliğinde kendimi köreltir miyim?  Sınıf öğretmenliğine gidip yatay geçişten 2. yıldan farklı bir bölüme gitmek de düşüncelerim arasında. Sizce tüm bu soruları geride bırakıp 1 sene daha hazırlanmayı mı göze almalıyım?

Ne kadar detaylı düşünmüşsün, tüm alternatifleri sıralamışsın… Çok güzel bir Türkçe ile kendini çok güzel ifade etmişsin.  Çok iyi bir öğretmen olacağına inanıyorum. Ne yaparsan yap, işinde en iyisi olmaya gayret edeceğine de…

Bence en kötü alternatif 1 sene daha beklemek. Hayat çok değerli, 1 gün bile adım atmadan durmak önemli bir kayıptır. Yaşıtların öne geçer, verimsiz bir yıl yaşamak da zor.

Kişisel görüşüm “sınıf öğretmenliği”nin çok değerli olduğu yönünde. Çocukların gelişiminde erken yaşlar çok önemli. Sınıf  öğretmenliğini de “mentor” gibi yapabilecek, kendini geliştiren, dil bilen, yeni uygulamaları izleyen bir öğretmenin kıymetini devlet okulları bilmezse, mutlaka bir özel okul farkedecektir. Kariyer açısından önü açık.

Bir de kişisel not: Ben de devlet okullarında okudum. Aslında müzik öğretmeni olan ama kadrosuzluktan ilkokul öğretmenim olan Gülsen Öğretmen’i unutamam. Vizyonu ve çevresi çok geniş, motive ve sıcakkanlı biriydi. Beni ve arkadaşlarımı farklılaştıran, özgüven veren, sosyal olmaya yönlendiren kişiydi.  Ortaokul ve lise yıllarımda onlarca branş öğretmeni geldi geçti, iz bırakanların yanına Gülsen Öğretmeni de en başlarda yazarım.

Yorum yazabilirsiniz ya da kendi blogunuzdan geri bildirimde bulunabilirsiniz.

7 Yorum : “Öğretmenlik, sınıf öğretmenliği veya seneye tekrar sınava girmek?”

 1. Tuğba diyor ki:

  Tekrardan merhaba,
  Gerçekten sizden bu sözleri duymak beni çok rahatlattı ve onure etti. Sınıf öğretmenliğinin beni tatmin etmeyeceği konusundaki kaygılarım sizin sözlerinizle bir nebze de olsa ortadan kalktı diyebilirim. Sorumda da belirttiğim gibi çok daha yararlı, büyük işler yapabilecekken kendimi kısıtlar mıyım düşüncesiydi beni korkutan. Söyledikleriniz sınıf öğretmenlerinin rollerinin ne kadar ağır ve önemli olduğunun göstergesi. Fakat bu sorumluluğu alarak toplumda üstleneceğim görev, sorumda da ifade ettiğim amacıma ulaşmakta yeterli olacak mıdır? İşte bunu bilemiyorum. Hayatımı büyük ölçüde etkileyecek olan bu kararı vermeden önce tüm olanakları göz önünde bulundurmak istiyorum. Belki de bu kadar detaylı düşünüyor olmam beni bu çelişkilere düşüren. Benim için en doğru olanı seçeyim derken yanlış karar verme doğrultusunda yaşamış olduğum ikilemleri sonuçlandırmamda önerilerinizin büyük bir katkısı olacağına inanıyorum. Bu sebepten ötürü size çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

 2. adsız diyor ki:

  merhabalar benim size bi sorum olacaktı .puanım hem sınıf hemde okul öncesini tutuyor ama ben özellikle hangisini tercih edeceğimi bilmiyorum bu konuda bana bana yardımcı olursanız çok sevinmirim

 3. Kariyer Rehberi diyor ki:

  Okul oncesi egitimin onu acik. Cunku onumuzdeki yıllarda ilkogretim cagindaki ogrencilerin sayısının dusmesi beklense de, okul oncesi egitime yatırım yaılması bekleniyor. Ayrica ozel sektorde, kadınların iş yaşamında desteklenmesi için kreşler artacak. Okul donemi boyunca tatil yorelerinde çocuk kuluplerinde de çalışarak turizmde kalıp kalmayacağına da karar verirsin.

 4. SÜLEYMAN diyor ki:

  Arkadaşlar bana bu yıl tokat giresun pdr geliyor. tm3 448 .ama yazmadım 2.öğretim çünkü .mkü sınıf öğretmenliğini başa yazdım .madi durum yok diye .hata mı yaptım.puanlar açıkşandeığından beri stresteyim.ya puanlar çok düşer mi.düşmesin .yorum bekliyorum.

 5. b süleyman diyor ki:

  meraba arkadaşlar bana buyıl tokat 2.öğretim pdr geliyordu.puanım tm3 448 .maddi durum yok diye mkü sınıf öğretmenliği yazdım. hata mı yaptım .puanlar düşer mi.neolur fazla düşmesin .çok üzülyorum.yorum bekliyorum.

Yorum Yaz